مشخصات امام جمعه
سید مقیم حسینی
سید مقیم حسینی
بندر ديلم
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1397/7/13
شهادت امام سجاد (ع)

13/07/97

عنوان: شهادت امام سجاد (ع)

امام جمعه بندر دیلم در خطبه اول پیرامون زندگانی نورانی امام چهارم گفتند در تاریخ شهادت حضرت اختلاف است . بعضی دوازدهم و بعضی هجدهم و بعضی بیست و پنجم محرم سال نود و پنج  یا نود و چهار گفته اند  که مشهور آن  بیست و پنجم محرم است . سال وفات حضرت را سند الفقها (سال علما) گفته اند بخاطر اینکه علما و فقها بسیاری در آن سال از دنیا رفتند حالا یا فقهای واقعی بودند یا افرادی بودند که در مقابل اظهار عنوان فقیه و عالم پیدا نموده بودند. آنچه بیش از همه چیز در زندگی این امام مشهور است دعا و عبادت است به طوری که به حضرت لقب زین العابدین داده شد. زندگی حضرت منحصر به عبادت بندگانش چه در عصر اختناق و خفقان زندگی می کرد و می توانست مفاهیم مورد نظرش را به صورت آشکار و صریح بیان نماید اما در قالب دعا مفاهیم و معانی بلندی  را القا نمود که امروز دعا های حضرت بنام صحیفه سجادیه در دسترس ما قرار دارد و همچنین رساله حقوق که مشتمل بر 50 حق یا دعای سحر که به ما رسیده است.

یکی دیگر از فعالیت های حضرت کادر سازی است. اقدام دیگر حضرت پیام رسانی کربلا و خون مظلوم امام حسین(ع) بود که چهل سال در مصائب امام حسین(ع) عزاداری کرد و یاد و خاطره شهدا را گرامی داشت و پیام فرهنگ خون شهادت را نهادینه نمود.

خطبه دوم

امام جمعه در خطبه دوم بعد از عرض تسلیت شهادت سالروز امام سجاد(ع) افزودند امام سجاد(ع) با سعی و تلاش پیام نهضت کربلا را به جامعه اسلامی رسانید و عملا فرهنگ عزاداری کربلا را بنا گذاشت و چهره کریه بنی امیه را بر ملا نمود  و جایگاه و شخصیت و موفقیت اهل بیت را تبیین کرد و اسلام علوی را از اموی و حسینی را از یزیدی بر مردم مشخص نمود و مواضع و بیانات حکیمانه اش مردم را از گرفتاریشون در گرداب ظلمت و بیش از 170 شاگرد تربیت نمود . علمای دربار را که پشتوانه های فتنه و قدرتهای باطل بودند نصیحت نمود و در سخت ترین موفقیت به وظایف و رسالتش عمل کرد و این درس را به ما داد که نقش پیام رسانی کمتر اصل قیام و نهضت و حقوق دان نیست و پشتوانه حقوق دان خون دل خوردن است اگر چه انقلاب نمودند و رهبری کردند آن سخت و مشکل است اما مشکل تر از آن استمرار بخش آن انقلاب، مردم را در صحنه نگه داشت و جلوگیری از انحرافات و تحریفات پیش رو رصد نمودن توطئه های دشمن و به موقع معرفی کردن است.

پیام عاشورا در این مقطع نیز همین است که حماسه های خونین و امید بخش و انگیزه آفرین شهدا را زنده نگه داریم و در سخت ترین شرایط از دشمنان نهراسیم و با رشادت و استقامت از کیان در این مکتب محافظت نماییم خطیب جمعه دیلم سپس به سخنان مقام معظم رهبری در رزمایش یکصد هزار نفری بسیجیان از غفلت ایران نظام مقتدر و ملت شکست ناپذیر به عنوان سه واقعیت انکار ناپذیر یاد نمودند و تاکید نمودند اینها جز واقعیاتی هستند که دشمنان آرزو می کنند ملت ایران آنها را نداند و یا مورد غفلت قرار دهد تا درباره اوضاع کشور و توانایی های خود دچار گمان غلط شود.

اما غفلت که یک امر تاریخی است کشور ما از نظر علم فلسفه و سیاست و هنر و پرچمداری علوم انسانی توانسته است در طول تاریخ در میان ملت های مسلمان و در میان ملت های جهان سرفراز بایستد و در این مربوط به دوران ماورای تاریخی است به استثنای 200 سال قبل از انقلاب در دوره پهلوی و قاجار که پایمال شد.

2- اقتدار همین بس که ما خودمان را از استعمار انگلیس و آمریکا بیرون کشیدیم . سلطه ای که از اول قرن نوزدهم میلادی شروع شد.

3- شکست ناپذیری ملت که به برکت اسلام پیروزی های مختلفی در طول این چهل سال شاهد بودیم

چرایی توجه به این مثلث نجات

1-      عربده کشی های سران استکبار و سیاست های امریکای جهان خواه

2-      قدرت نمایی جوان های مومن و پیروزی های مختلف

3-      مشکلات اقتصادی و تنگی معیشت اقشاری از مردم

4-      حساس شدن نخبگان و به تکاپو افتادن

5-      خروج کشور از خمودگی

تحلیل های غلط

کسانی که خیال کنند راه بیرون رفتن از بن بست تسلیم شدن در برابر آمریکاست اینها خیانت است.

من تا جان در بدن دارم نمی گذارم اراده ملت ایران اقتدار و حضورشان دشمن را شکست خواهد داد و این راه مشکلات دارد . پیام قدرت ما نباید دیگر تحقیر شویم

امام جمعه بندر دیلم سپس از اقدام اقتدار آفرین سپاه و گوشمالی که به تروریست ها در زدن موشک به مواضع داعش داد تقدیر و تشکر کردند. ایشان سپس به هفته نیروی انتظامی اشاره نمودند و گفتند نیروی انتظامی از جمله نهاد های تاثیرگذار و اصلی در ایجاد حفظ و افزایش امنیت است.

در برابر ارائه بهترین خدمات نیازمند دو مقوله اقتدار و اعتماد مردمی است . اقتدار باعث ایجاد توانایی اقدام و داشتن زمینه موفقیت در انجام وظایف و اقدامات خواهد شد.  خطیب جمعه اقتدار نیروی انتظامی را اتکا به خدای متعال به عنوان اصلی ترین عامل و تلاش مداوم برای کسب معنویت انتقال به مردم و کسب حمایت سخت کوشش و مجاهدت  آمادگی در برابر فداکاری و آموزش  و تربیت  صحیح نیروی انسانی، اعتماد به نفس و سازندگی و مدیریت مناسب ، منظم و انضباط قانون گرایی و پایبندی اصول در عین انعطاف ، همکاری و هماهنگی با سایر نهاد های حکومتی و استفاده از ابزار های موین رسانه ای داشتند.

امام جمعه در پایان به مناسبت های هفته پرداختند.